Osobní stránka

Věřím si a vím kdy mám dost

BOLESTIVÁ MENSTRUACE

Bolestivá menstruace aneb Co nám pomůže zmírnit trápení

Ženy dostanou menstruaci přibližně 400krát v životě. Některé z nás je prožijeme bez větších zdravotních komplikací, jiné kvůli bolestem nemůžou vstát z postele. Dá se to ovlivnit?

Kolik dnů trvá zdravý menstruační cyklus?
Běžný menstruační cyklus by měl trvat 28 dnů. Normální je i odchylka plus minus pět dnů. Pokud je kratší než 22 nebo trvá déle než 35 dnů, už jde o poruchu. Nebezpečné je především zkrácení cyklu. Optimální délka samotné menstruace je tři až pět dnů. Pokud krvácíte déle, není něco v pořádku.

Jak žena vlastně pozná, že krvácí „normálně“?
Podle gynekologů by neměla být ztráta krve větší než jeden mililitr na kilogram hmotnosti. Je jasné, že to nebudete měřit. Jak tedy zjistíte, co už je moc? Když potřebujete mnohem víc vložek nebo tamponů, než jste zvyklá, popřípadě pokud s krví vytékají i velké kusy sraženiny.

Pravidelnými a přiměřenými sportovními aktivitami podpoříte pohyb střev a ještě k tomu odbouráte stres přirozenou cestou.
Foto: SHUTTERSTOCK.COM

Některé ženy menstruace doslova složí. Jiné ji přežijí bez větších zdravotních potíží. Kdy jde tedy o vážný zdravotní problém?
Existují dva typy bolestivé menstruace. Primární se týká až 50 procent žen a přesné příčiny medicína nezná. Někdy se stává, že po prvním těhotenství se ztratí a menstruace přestane být utrpením. Další je sekundární a má svůj původ v pohlavním ústrojí. Způsobují ji hlavně změny tkáně dělohy – endometrióza.

Při jakých potížích je třeba navštívit lékaře?
Pokud jsou menstruační bolesti tak silné, že ovlivňují kvalitu vašeho života, vyhledejte gynekologa. Kromě toho by každá žena měla jednou za rok absolvovat preventivní prohlídku, i když ji nic nebolí. Za poruchou menstruačního cyklu se může ukrývat začátek vážného onemocnění. Radši běžte k lékaři zbytečně než pozdě. Za rok se ve vašem těle stane méně změn než za tři nebo pět let.

Kdy neváhat ani okamžik?
Silná nebo dlouhá menstruace může signalizovat různé nemoci, od zánětu až po rakovinu. Jestliže se naopak menzes nedostavuje, i když donedávna byl pravidelný a spolehlivý, zaklepejte na dveře ambulance po čtrnácti dnech ode dne, kdy se mělo krvácení objevit. V případě, že máte bolesti nebo jiné gynekologické problémy, i dřív.

Pokud jsou menstruační bolesti tak silné, že ovlivňují kvalitu vašeho života, vyhledejte gynekologa.
Foto: PROFIMEDIA.CZ

Může být vynechání menstruace začátek menopauzy?
Pokud je vám okolo 45 let, pak ano. Váš pravidelný cyklus si najednou tak trochu dělá, co chce, ale pokud se krvácení nedostaví ani po měsíci, je čas vyhledat odborníka. Důvodem opožděné menstruace může být i velká tělesná zátěž, extrémní úbytek váhy nebo mentální anorexie.

Ženy si dnes často svévolně zasahují do menstruačního cyklu, není to proti přírodě? Je to vůbec bezpečné?
Mnoho žen si hlavně v době dovolených pomocí antikoncepce reguluje příchod menstruace. Gynekologové i různé studie se shodují, že vynechání pravidelné menstruace je ze zdravotního hlediska bezpečné. Lékař vám dokonce tento režim může navrhnout i z léčebných důvodů. Menstruační přestávku by si žena měla dopřát v případě, že začne nepravidelně špinit nebo krvácet. To se pak doporučuje užívání takzvané monofázové hormonální antikoncepce, u které všechny tablety obsahují stejné množství potřebných hormonů.

Co nám pomůže zmírnit trápení:
dobré rady a tipy

* Pozor na nadýmání
Omezte konzumaci nejrůznějších dobrůtek. Většinou jen způsobují nadýmání nebo pocit únavy. Vašemu organismu prospěje zelenina, ovoce, kuřecí maso a ryby. Při nadmutí vám pomůže vitamin B6, který najdete v banánech, avokádu, oříškách nebo potravinách ze sóji.

Banány podporují koncentraci mozku, 100 g obsahuje 1,7 mg hormonu serotoninu.
Foto: Michal Protivanský, Dušan Křístek, SHUTTERSTOCK.COM

* Alkohol raději ne
Během menstruace to nepřehánějte s alkoholem. Dopřejte si nanejvýš sklenku lehkého vína denně. Nahraďte ho teplým bylinkovým nebo zeleným čajem.

Očistných kúr je celá řada, stačí jen vybrat tu správnou.
Foto: SHUTTERSTOCK.COM

* Kofein váš stav zhorší
Omezte kávu a kolu. Kofein má totiž povzbuzující účinky, takže může bolest znásobit. Svůj oblíbený šálek s kávou vynechejte i proto, že kofein dráždí sliznici trávicího ústrojí. Jestliže si bez černého nápoje svůj den neumíte představit, nahraďte kávu meltou.

Jak se zbavit bolesti
při krváceni

Nejčastější rada „dej si půl deci vínka“ není nejvhodnější. Máme pro vás mnohem lepší.

- Naplňte láhev teplou vodou a položte si ji na břicho nebo na záda.

- Jezte potraviny bohaté na železo.

- Pokud je bolest opravdu velká, užijte léky s obsahem ibuprofeinu. V lékárně si kupte speciální lék proti bolestivé menstruaci.

- Nezapomínejte na dostatečný přísun vitaminů a minerálů. Vyberte si vhodný multivitaminový přípravek s obsahem minerálů. Důležitý je hlavně vápník a hořčík.

- Pomáhají i antikoncepční pilulky. Působí tak, že potlačují ovulaci, simulují tělu těhotenství, zastavují přirozenou menstruaci a vyvolávají jen falešné krvácení, upravené syntetickými hormony.

Zabere akupresura!

Léčebné metody reflexní terapie, která využívá jemné masáže akupresurních bodů, můžete používat i doma.

Archív
Foto: Archív

Na chodidlech jsou akupresurní body, které jsou vnitřními drahami spojené s orgány v pánevní oblasti. Body v prohlubinách na obou stranách pat jemně stlačte palcem a konečky ostatních prstů. Opakujte několik minut. Pokud v těchto místech cítíte silnou bolest, dotýkejte se akupresurního bodu jen zlehka.

NÁŠ TIP

Ulevit od menstruačních bolestí si můžete i pomocí jednoduchého cviku. Klekněte si a opřete se o paty. Čelem se dotkněte podlahy a ruce natáhněte před sebe. Zavřete oči. Vydržte v této poloze tak dlouho, dokud neucítíte úlevu. Této pozici se v józe říká zajíc.

Z babiččiny lékárny

- Napětí v děloze uvolňuje kmín, čaj ze skořice, hřebíčků nebo zázvoru.

- Pomůže i čaj z heřmánku, lipového květu nebo kozlíku lékařského.

- Když křeče provázejí i návaly, zkuste nálev z listů maliny.

- Listy kontryhele omezují bolest i nadměrné krvácení. Uvařte si silnější čas a pijte ho třikrát denně.

 
Ti co mne znají vědí jaká jsem.Sama se nedokážu popsat,někdy je lépe dozvědět se to od ostatních.Jak se cítím já nemusí znamenat,že to tak budou cítit i ostatní.Jsem sama sobě pánem,sama vím co chci a nechci aby mi do toho někdo mluvil.Nejsem dokonalá,ale ani nejsem obyčejná.Nejsem krásná,ale také nejsem škaredá.Jsem co jsem a kvůli ostatním se měnit nebudu!Začni tím,koho vidíš v zrcadle,začni sám sebou.Tohle mne naučil jeden úžasný člověk,který tu není mezi námi.Jmenuje se Michael Jackson!Ta pravá krása je uvnitř každého z nás,svou vizáš měnit nebudu.Jestli mi chce někdo ublížit,nenechám se!Své sny si hodlám splnit i přes všechny překážky osudu.Věřím v něj,ale hlavně věřím v sama sebe!Život je hořký,bohudík...